Skip to content

Nieuws

5 mei 2026

CO₂ afvang bij WKK

Nieuwe mogelijkheden voor CO₂ afvang en opslag bij onder meer WKK’s en geothermiebronnen geven tuinders meer flexibiliteit in de CO₂ dosering en het benutten van beschikbare CO₂ stromen.

BlueTerra en PlaGaMo

BlueTerra bezocht recent samen met PlaGaMo een CO₂‑afvanginstallatie bij een WKK, waarbij pure CO₂ tijdelijk wordt opgeslagen. Dit geeft de tuinder veel meer flexibiliteit.

Toevoeging CO₂

Binnen de glastuinbouw wordt CO₂ aan kassen toegevoegd om de plantengroei te versnellen en de opbrengst te verhogen. Voor tuinders is CO₂ daarmee een essentiële productiefactor. CO₂ kan worden verkregen via gasverbranding in een WKK of ketel, via externe levering van vloeibare CO₂ of via gasvormige CO₂ uit een netwerk zoals OCAP.

Productie en behoefte

Een WKK draait vooral op momenten met een hoge elektriciteitsvraag en hoge elektriciteitsprijzen, omdat de opgewekte elektriciteit aan het net wordt terug geleverd. De CO₂ behoefte in de kas is echter vaak het hoogst overdag bij veel zon en juist lage elektriciteitsprijzen. Hierdoor sluiten productie en behoefte niet goed op elkaar aan.

CO₂ afvanginstallatie als oplossing

Om een WKK op zo efficiënt mogelijke momenten te laten draaien en tegelijkertijd CO₂ te kunnen doseren wanneer dat gewenst is, kan een CO₂ afvanginstallatie met opslag een oplossing bieden.

Op dit moment zijn er al meerdere CO₂ afvanginstallaties operationeel op schepen. Daarnaast heeft Value Group inmiddels de eerste CO₂ afvanginstallatie bij een WKK in Nederland in de glastuinbouw geplaatst. Nieuw hierbij is dat er pure CO₂ vrijkomt, wat tijdelijk opgeslagen kan worden.

Ook bij geothermiebronnen in glastuinbouwgebieden zijn vaak WKK’s aanwezig omdat er gas meekomt uit de bron. De daarbij vrijkomende CO₂ wordt momenteel niet nuttig toegepast. Ook hier kan een CO₂ afvanginstallatie waardevol zijn, omdat deze CO₂ geleverd kan worden aan nabijgelegen tuinders.

Systemen

Value Group biedt het systeem momenteel aan via verkoop en via CO₂ as a Service. De prijs ligt globaal tussen de 80 en 120 euro per ton CO₂ en is afhankelijk van verschillende variabelen. Met deze oplossing krijgt de tuinder meer regie over de eigen CO₂ dosering in de kas.

Naast CO₂ afvang bij een WKK is het ook mogelijk om CO₂ direct uit de lucht te halen via direct air capture. Dit proces vraagt veel energie en kent daardoor andere kosten dan CO₂ afvang bij een WKK. Het grote voordeel is uiteraard dat er geen WKK nodig is. In Nederland wordt momenteel ook bij een tuinder een eerste direct air capture installatie geplaatst.

Wilt u sparren over de mogelijkheden van CO₂‑afvang bij WKK’s, dan kunt u contact opnemen met BlueTerra.

 

Rutger Oudendijk Consultant

Meer weten?

Neem contact met ons op.